Ahogy az egyes országok próbálnak minél jobban eltávolodni a fosszilis energiaforrásoktól, úgy növekszik a megújulókra épülő iparág. A megújuló energiaforrások ma már az energiakapacitás-bővítések mintegy 90 százalékát teszik ki világszerte. A technológia relatív újdonsága és decentralizált jellege miatt azonban különösen sérülékeny a kibertámadásokkal szemben. Az energiabiztonság fenntartásához éppen ezért kulcsfontosságú a megfelelő kibervédelem kiépítése a megújulók és az energiahálózat köré.
A megújuló energiaforrások, minta szél- és napenergia, és az olyan technológiák, mint a zöld hidrogénelőállítás és a szén-dioxid megkötés új digitális és fizikai sebezhetőségekkel járnak együtt. A kiberbűnözők egyre kreatívabbá válnak, a támadások még intenzívebbek és költségesebbek. Az alternatív energiával foglalkozó vállalatok viszont sokszor még a legalapvetőbb biztonsági protokollokat sem alkalmazzák, hiszen a technológia fejlesztésére, a piaci térnyerésre összpontosítanak. A fenntarthatóbb jövő eléréséhez ezeknek a szervezeteknek az élvonalbeli technológiák mellett a kiberbiztonságot is be kell építeniük a szervezeti kultúrába.
A megújuló energiaforrások a decentralizált működésük és a sokszor még fejlesztés alatt álló technológiák miatt sebezhetőbbek, mint a hagyományos energiatermelők. A nap- és szélerőművek például nem rendelkeznek állandó helyszíni személyzettel, a működtetést és karbantartást távkapcsolattal oldják meg, egy irányítóközpont pedig többegységet is üzemeltet. A hackerek ezeket feltörve el tudják lopni a dolgozók adatait, és egy kattintással képesek lekapcsolni a berendezéseket. A tavalyi évben például körülbelül 7800 európai szélturbina távvezérlő rendszerét tették működésképtelenné kiberbűnözők. A kritikus energetikai infrastruktúra mellett a háztartások sincsenek biztonságban a, mivel az otthoni termeléssel ők is részesei lehetnek az országos hálózatnak.
A fenyegetés kivédéséhez a reaktív kiberbiztonságot a proaktív megközelítésnek kell felváltania. A védelmi rendszerek megerősítése felé az első lépés a költségvetési források növelése és a megfelelő eszközök beszerzése lehet. Fontos a jól képzett kiberbiztonsági szakemberek alkalmazása is, akik átlátják az energiaszektor sajátos igényeit. AViVeTech tanácsadói naprakész iparági tudással segítenek feltérképezni a cégek sérülékenységét és kidolgozni egy testreszabott kibervédelmi rendszert, amely komoly jövőbeli károktól mentesítheti a vállalkozásokat.
Források: wired.com, eetimes.eu, zdnet.com