Az egészségügy digitalizációjával sajnos ez a szektor is egyre fontosabb célpontjává válik a kiberbűnözőknek. Egy 2022-es jelentés szerint 2021-hez képest 74 százalékkal növekedett az egészségügyi intézményekre irányuló kibertámadások száma világszerte. Az ágazat szereplőinek ezért olyan biztonsági óvintézkedéseket kell bevetniük, amelyek megnehezítik még a legelszántabb hackerek tevékenységét is.

A biztonsági kihívások különösen összetettek a kritikus infrastruktúrának számító egészségügyi ágazatban, az érzékenyadatok védelme többdimenziós stratégiát igényel, ugyanis a szektor előkelőhelyen áll a kiberbűnözők célpontjai között. A támadások során megszerzett adatokkal a hackerek az intézményeket zsarolják jelentős összegekért, vagy a dark weben kereskednek az információkkal. Egy rosszindulatú adatszerzés esetén a szervezeteknek gyorsan kell reagálniuk és kiterjedt helyreállítási képességekkel kell rendelkezniük. Az egészségügyi szervezeteknek ezért rendszeresíteniük kell a biztonsági ellenőrzéseket, a titkosítás és a vírusirtás végrehajtását, és stratégiai kezdeményezéseikben prioritásként kell kezelniük a megfigyelő szoftverek használatát a támadások gyors azonosítására és a közbelépésre.

Az adatok védelméhez az egészségügyben be kell vezetni a zéró bizalom modelljét, amely minden hozzáférésre ellenségként tekint mindaddig, míg az ellenőrzés során ennek az ellenkezője be nem bizonyosodik. Ezzel együtt elengedhetetlen a biztonsági mentések rendszeresítése is. Ideális esetben a szervezeteknek képesnek kell lenniük arra, hogy felismerjék és felszámolják a fenyegető szereplőket, mielőtt azok hozzáférnének a szervezet hálózati környezetéhez vagy érzékeny adataihoz. Abban az esetben, amikor mégis átjut egy zsarolóprogram, vagy hozzáférnek a kritikus rendszerekhez, a biztonsági mentés segíthet a visszaállításban és a működés folytatásában. Fontos azonban, hogy mindez szigorúan ellenőrzött környezetben, a zéró bizalom elvének alkalmazásával történjen, hogy illetéktelenek ne férhessenek hozzá az adatokhoz.

A biztonsági rendszer kiépítésében és üzemeltetésében, valamint az adatok védelmében a ViVeTech professzionális segítséget nyújt a kritikus infrastruktúrák működtetői számára is.

Forrás: Intelligenthealth.tech